Awaria dysku twardego? Jak się przed nią ustrzec?

Często spotykanym ostatnio problemem z komputerami naszych klientów są awarie dysków twardych. Ta usterka najczęściej występuje wśród użytkowników laptopów. Dlaczego dyski twarde się psują? Jak ustrzec się przed skutkami awarii tego podzespołu?

Dyski twarde są to jedyne urządzenia mechaniczne w naszych komputerach. Ciągła miniaturyzacja i wzrost szybkości działania powoduje, że są to urządzenia coraz bardziej awaryjne. Talerze w dysku twardym obracają się najczęściej z prędkością 5400 lub 7200 obrotów na minutę. Daje nam to 90 lub 120 obrotów na sekundę. Zakładając, że mrugnięcie oka trwa 1/3 sekundy, to w czasie wykonywania tej czynności nasz dysk twardy wykona między 30 a 40 obrotów.

Nad obracającymi się talerzami znajduje się głowica odczytująca-zapisująca. Porusza się ona nad powierzchnią talerza w odległości około 25 nm, czyli 0,000025 mm. Zakładając, że grubość włosa wynosi około: 0,05 mm, to odległość głowicy nad talerzem jest 2000 razy mniejsza niż grubość naszego włosa. Te porównania obrazują nam, z jak bardzo zaawansowaną technologią mamy do czynienia, ale koniec teorii.

Wyobraźmy sobie teraz co dzieje się w dysku twardym, gdy korzystamy z naszego laptopa. Na pewno nie raz przydarzyło nam się popchnąć lub uderzyć stojący na biurku komputer. Może mieliśmy sytuację, gdy komputer podczas pracy upadł nam z niewielkiej wysokości na podłogę. Podczas większości takich zdarzeń, głowica dysku twardego uderza w powierzchnię talerzy, powodując nieodwracalne uszkodzenia. Konstruktorzy dysków twardych jednak przewidzieli tego typu uszkodzenia. Dysk automatycznie wykryje uszkodzony fragment dysku i zastąpi go rezerwowym. Z punktu widzenia użytkownika nic złego się z komputerem nie stało, jednak dysk twardy w jakimś stopniu został już uszkodzony. Po dłuższym użytkowaniu i wielokrotnym uszkodzeniu powierzchni dysku staje się ona częściowo nieczytelna, co powoduje już problemy z pracą komputera i uruchomieniem systemu lub aplikacji. Zbagatelizowanie tych objawów, do których można również zaliczyć: wolną pracę komputera, wydłużony czas uruchamiania systemu, zawieszenia systemu, bluescreen'y, może spowodować całkowitą utratę danych.

Uszkodzenia dysków twardych nie wynikają jedynie z nieuważnej eksploatacji komputera. Równie częstymi przyczynami awarii są usterki poszczególnych elementów dysku twardego np.: systemu pozycjonującego głowicę. Na tego typu usterki najczęściej nie mamy wpływu i mogą one wystąpić w najmniej oczekiwanym momencie.

Musimy pamiętać, że dysk twardy jest to podzespół, na którym zapisujemy nasze cenne dane. Awaria dysku twardego bardzo często wiąże się z dużymi kosztami odzyskiwania danych. Jedynym rozwiązaniem, aby ustrzec się takich skutków, jest regularna kopia zapasowa na zewnętrzny dysk twardy lub inny nośnik danych. Wykonywanie takiej kopii można sobie ułatwić stosując odpowiednie oprogramowanie, które w prosty sposób skopiuje nam nasze cenne dane, a następnie np.: wyłączy komputer.

Wiele osób nie przejmuje się brakiem kopii zapasowej, ponieważ twierdzi, iż ich dysk lub cały komputer jest na gwarancji. Jednak gwarancja żadnego producenta dysków twardych, jak i gwarancje producentów komputerów nie gwarantują nam zachowania danych w przypadku awarii nośnika danych. Reklamowany dysk twardy najczęściej zostaje wymieniony na nowy, pusty nośnik, a dane zostają nieodwracalnie utracone.

Jeśli Ty też masz problem z dyskiem twardym, skontaktuj się z nami. Zrobimy wszystko, aby zminimalizować skutki awarii i jak najszybciej przywrócić Twój komputer do działania.

Sprawdź jakie inne porady mamy dla naszych klientów

Poradnik