Korzystanie z programów antywirusowych

Programy antywirusowe tworzone są w celu uchronienia nas przed potencjalnymi, lecz jak najbardziej realnymi zagrożeniami. Podczas przeglądania stron internetowych, czytania maili, uruchamiania nowych aplikacji, w szczególności nieznanego nam pochodzenia, możemy narazić się na atak wirusa. W takiej sytuacji, nie mając zainstalowanego żadnego zabezpieczenia, na pewno wirus zadomowi się w komputerze.

Istnieje wiele odmian wirusów. Potrafią one skasować nasze pliki, dokumenty, zdjęcia, uszkodzić nasz system operacyjny, przejąć kontrolę nad komputerem lub np. udostępnić nasze dane w internecie. Często nawet nie jesteśmy świadomi tego, że komputer, na którym pracujemy jest zainfekowany. Aby się tego dowiedzieć należy skorzystać ze specjalnego oprogramowania.

Oprogramowanie zabezpieczające, aby spełniło nasze oczekiwania, powinno być bardzo skuteczne i jednocześnie nie przeszkadzać nam w korzystaniu z komputera. Jednak wiele produktów tego typu bardzo spowalnia pracę systemu, a w szczególności na kilkuletnim sprzęcie. Dlatego ważne jest, abyśmy korzystali ze sprawdzonych programów.

Nie mniej ważne od posiadania takiego oprogramowania, jest regularne korzystanie z niego. Zainstalowany antywirus pracuje w tle i skanuje pliki, z których aktualnie korzystamy. Jednak nie sprawdza on całego komputera. Dlatego warto regularnie uruchomiać skaner antywirusowy i pozwolić, aby usunął wszystkie infekcje w systemie.

Ważne jest również to, aby takie skanowanie wykonywać na aktualnej bazie wirusów. Wtedy program antywirusowy poradzi sobie bez problemu nawet z najnowszymi zagrożeniami.

Sprawdź jakie inne porady mamy dla naszych klientów

Poradnik