Konserwacja laptopa czyli kurz w laptopie

Ceny laptopów nieustannie maleją. Dzisiaj wiele osób częściej wybiera laptopa niż komputer stacjonarny. Daje nam on, bowiem większą mobilność, możemy zabrać go ze sobą do pracy lub w podróż. Jednak to co jest jego wielką zaletą, czyli niewielkie rozmiary, jest też jego wadą. Przy dzisiejszej miniaturyzacji układy chłodzenia laptopów są dużo mniejsze niż w komputerach stacjonarnych. Powoduje to, że nawet niewielkie zanieczyszczenie znacznie obniża jego wydajność. Dodajmy do tego niekorzystne warunki w jakich laptop często musi pracować np: hala produkcyjna, budowa, przyczniają się do zabrudzenia układu chłodzenia.

Objawy zanieczyszczenia układu chłodzenia:

  • zwiększona temperatura obudowy i klawiatury laptopa
  • głośniejsza praca wentylatora (praca na wyższych obrotach)
  • brak lub zmniejszona ilość wydobywającego się powietrza z otworu wentylacyjnego
  • przy wysokim zanieczyszczeniu nagłe resety komputera

Co może się stać gdy komputer się przegrzeje?

Większość laptopów wyposażona jest w system zapobiegający przegrzaniu się elementów emitujących najwięcej ciepła. Po osiągnięciu maksymalnej temperatury laptop resetuje się. Jest to wyraźny znak, że komputer wymaga obejrzenia przez serwisanta. Zbagatelizowanie tego sygnału i dopuszczenie do dalszej długotrwałej pracy w wysokich temeraturach może doprowadzić do uszkodzenia połączeń lutowniczych między układami a płytą główną. Koszt usunięcia takiej awarii jest w większości przypadków dosyć wysoki.

Jak poradzić sobie z tym problemem?

Ze względu na skomplikowaną budowę laptopa nie zaleca się wykonywania samodzielnych napraw. Bardzo często, aby dostać się do układu chłodzenia, konieczne jest wymontowanie płyty głównej. Bez odpowiedniego doświadczenia łatwo można uszkodzić ten najdroższy element laptopa. Może okazać się to również awaria nie spowodowana zanieczyszczeniem, której objawy są bardzo podobne, a usunięcie wymaga dostępu do części zamiennych.

Objawy awarii układu chłodzenia:

  • głośnia praca wentylatora, delikatne wibracje obudowy
  • brak szumu wentylatora podczas wykonywania obciążających zadań
  • brak wydobywającego się powietrza z otworu wentylacyjnego
  • nagłe resety komputera

Sprawdź jakie inne porady mamy dla naszych klientów

Poradnik